21. Štokholmský syndróm, špeciálna správa na Nedelu

Štokholmský syndróm, špeciálna správa na Nedelu

Moja motivácia k nájdeniu pravdy: Ja som bol vychovaný v “Krestanstve” (“Metodist”), ale moja skutocná cesta “viery” zacala ked som mal 18: pocas dvojrocnej povinnej Národnej Služby. Mal som mnoho druhov vojakov z rôznych pochodov života. V Nedelu sme normálne mali povinný kostol, a ja som bol pozvaný do mnoho rôznych kostolov pretože som mal horlivý záujem a túžbu po poznaní. Toto pokracovalo po mnoho rokov po vojenskom výcviku až kým som sa jedného dna ocitol v kostole kde som sa necítil vôbec pohodlne. Vela krát som bol požiadaný aby som sa zapojil do vedenia kostolov, ale ja som na to nebol kedže som nenašiel to, v co som dúfal: porozumenie.

Nikdy som celkom nedokázal pochopit preco je o jednej a tej istej knihe alebo v tom ohlade Bohovi tolko vela odlišných názorov. Ako to bolo možné, že jeden jediný koncept (idea) má viac ako 350 základnych siekt?

John Lennon povedal: “Ja verím v Boha ale nie ako jednu vec, nie ako starého muža na oblohe. Ja verím tomu, že to co ludia volajú Boh je nieco v každom z nás. Ja verím, že to co Ježis a Mohamed a Buddha a všetci ostatní povedali bolo správne. To len preklady boli nesprávne.”

Biblia je grécke slovo pre Knihy a zahrna všetky varianty, avšak nikdy predtým žiadne iné knihy nespôsobili tolko nenávisti. Nikdy predtým neboli žiadne knihy tak uctievané. Nikdy predtým neboli žiadne knihy tak zneužité a nepochopené. Ziadne iné knihy nikdy nepritiahli tolko pozornosti ako Knihy. V nevinnosti a cistote mojho detstva som sa opýtal mojej Mamy: “Mami, kto je Boh?”, otázku, za ktorú som bol vyhrešený pretože ona nemala pre mna žiadnu odpoved: to ma spravilo zvedavého. Ako neutrálna a vysoko duchovná osoba, ja som musel uspokojit svoju vlastnú zvedavost co sa týka dôvodu tohto javu. Ja si uvedomujem a rešpektujem chúlostivost tejto témy, ale moje zistenia boli naozaj úžasné; teraz, po prvý krát, skutocne rozumiem preco!

Boh nepatrí k žiadnemu náboženstvu a Ježis tiež nie. Ked povedal, že len cez neho možete dosiahnut pravdu, hovoril toto: Zabudnite na svoje doktríny a nájdite svoju vlastnu cestu použivaním Jeho ako jediny príklad. Biblia pre mna zhrnutá do jedneho slova je Láska, a Ty možes milovat len ked najskôr poznás lásku prostredníctvom milovania samého seba. Vaše telo je chrám (kostol), vytvor lásky v obraz Boží. Vy ste tak boli stvorení Vašimi rodicmi. Vy by ste nerobili v kostole nic zlé, že? Tak preco by ste robili cokolvek zlé sami sebe? Ked som tieto dni v spolocnosti ludí, vidím ako vela sa toho v nich vnútri deje. Okolo konceptu milovania samého seba je tolko zmatku, a prekvapuje ma, že kostoly túto správu za posledných 2000 rokov neobjasnili.

K tomuto može byt zopár dôvodov, no mna napadá len jeden, ktorý dáva zmysel: správa, ktorú Biblia mala dorucit nebola úplne pochopená žiadnou sektou. Ked sa pozriem na Katolícku cirkev, a vidím bohatstvo a slávu, ktoré su tam zobrazené, nemožem si pomoct cudovat sa, kde leží ich priorita. Prejav ktorým sa Pápež prezentuje vyzerá ako božský, a on je uctievaný 1,5 milardou ludí. On žije pod ochranou takzvanej pápežskej neomylnosti, co znamená, že on nemože spravit chybu, a tak je preto uctievaný. V Krestanstve je táto vec ohladne Hriechov, ktoré Vám budu odpustené. Sedem smrtelných hriechov sú len hriechy, ktoré páchate sami na sebe, no napriek tomu ste Vy vedení k tomu, aby ste “verili”, že su odpustené. Hnev, choroba, cudzolozstvo, chamtivost, obžerstvo, lenivost a závist sa zdajú byt dnes normou pre vacšinu spolocnoti. Toto sú stavy, ktoré nemožu byt odpustené nikým iným ako Vami samými, no Vy ste k tomu lahostajní a nutení jednoducho uverit len aby bolo všetko fajn.

Ak by bola Biblia pochopená, vedeli by ste, že možete žit ovela dlhšie, avšak Vy zomierate skôr každým dnom. Utrpenie rodín, ked niekto zomrie na rakovinu alebo iné závažne ochorenie nie je nieco, co clovek rád vidi, no Vy pokracujete bezohladne a neinformovane dole tým istým chodníkom domnievania sa. Nie je to nic menej ako samovražda, a to je sebecké. Byt znovuzrodení do tej istej doktríny je obycajná fraška pretože Vás povedú dole tým istým chodníckom. Pre mna, byt znovuzrodeným znamená, že zabudnete všetko, co ste boli naucení a k comu ste boli prinutení; objektívne sa vzdeláte, a potom sa rozhodnete co si so sebou vezmete na zbytok Vašej cesty.

Štokholmský syndróm alebo capture-bonding (capture = zajat + bonding = vytvoránie puta) je psychologický jav, v ktorom rukojemníci/zajatci vyjadrujú empatiu (vcítenie sa do druhého pocitov/obutie si druhého topánky) a majú pozitívne pocity voci ich únoscom/vaznitelom, až do bodu kde ich obranujú. Tieto pocity sú zvycajne považované za iracionálne/nelogické s ohladom na nebezpecenstvo ci riziko znášané obetami, ktoré si v podstate mýlia nedostatok fyzického zneužitia zo strany únoscu s cinom milosti.

Preco hovorím co hovorím? Pretože je ovcividné, že náboženstvá unášajú duše/mysle prostredníctvom vydierania. Strach z Boha je vštepený každej nábožnej osobe od velmi skorého veku pocas obdobia vyše 2000 rokov. Toto jednoducho nemôžete vidiet, ak neodstúpite dozadu (ak nevýjdete z prúdu rieky na breh a pozorujete objektívne dianie naokolo). Musím Vám pripomenút, že: Strach z Pána (Vládca/Otec) je na zaciatku poznania, ale hlupáci pohŕdajú múdrosťou a poučením (Príslovia 1:7) (8). Musíte sa preniest ponad ten strach aby ste našli pochopenie a musíte sa otvorit pouceniu/byt vnímaví k výucbe.

Nechám Vás s týmto citátom zo Zjavenia 13:18:

“Tu je múdrost. Nech ten, kto má porozumenie spocíta císlo šelmy/beštie: pretože je to císlo cloveka; a jeho císlo je Sest stoviek šestdesiat a šest. (666)”

Neverte nicomu!

André M. Slade

Táto správa bola pôvodne odoslaná 28/10/2012

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s